خانواده و کودکسبک زندگی

آیا کودکان به عینک آفتابی نیاز دارند ؟

عینک آفتابی مخصوص کودکان

آسیب چشمها در معرض تابش اشعه مضر فرابنفش (UV) در طول عمر ما انکارناپذیر است. از آنجا که بچه ها زمان بیشتری را در خارج از خانه نسبت به بیشتر بزرگسالان می گذرانند، عینک آفتابی که ۱۰۰ درصد اشعه ماوراء بنفش را مسدود می کند برای کودکان بسیار مهم است.

نوشته های مشابه

برخی از کارشناسان تخمین می زنند که نیمی از طول عمر فرد در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش تا سن ۱۸ سالگی رخ می دهد. اگر این درست باشد، ممکن است عینک آفتابی برای بچه ها بیش از تصور اکثر مردم اهمیت داشته باشد.

استفاده از عینک آفتابی در دوران کودکی ممکن است نقش مهمی در پیشگیری از مشکلات چشمی در زندگی داشته باشد که با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش از جمله آب مروارید و ناخنک همراه است .

عینک آفتابی از چشمان کودکان در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند، گرچه یک روز آفتابی در ساحل باشد یا یک روز ابری در یک کوه برفی. مطمئن شوید که لنزهای عینک آفتابی کودک شما از مواد مقاوم در برابر خرد شدن مانند پلی کربنات ساخته شده است.

اشعه ماوراء بنفش تنها خطر بالقوه نور خورشید نیست. تحقیقات نشان داده که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آبی مرئی پرانرژی از نور خورشید نیز ممکن است باعث آسیب چشم در طول زمان شود، از جمله افزایش خطر ابتلا به انحطاط ماکولا(نوعی بیماری چشمی) در مراحل بعدی زندگی را افزایش می دهد.

چشمان کودکان بیشتر از چشمان بزرگسالان در معرض اشعه ماوراء بنفش و آبی قرار دارند زیرا عدسی داخل چشم کودک کمتر قادر به فیلتر کردن این اشعه های پرانرژی است. این امر به ویژه در مورد کودکان خردسال صادق است، بنابراین عاقلانه است که بچه ها از عینک آفتابی محافظ در خارج از منزل استفاده کنند.

 توجه داشته باشید که قرار گرفتن کودک در معرض اشعه ماوراء بنفش در ارتفاعات زیاد، در مناطق گرمسیری و در محیط های بسیار بازتابنده (مانند در برف، آب یا ساحل شنی) افزایش می یابد. لباسهای محافظ آفتابی برای بچه ها در این شرایط بسیار مهم است.

انتخاب رنگ لنزهای عینک آفتابی

سطح عینک آفتابی محافظ UV هیچ ارتباطی با رنگ لنزها ندارد.

تا زمانی که متخصص بینایی شما تایید کند که لنزها ۱۰۰ درصد اشعه ماوراء بنفش خورشید را مسدود می کنند انتخاب رنگ به ترجیح شخصی بستگی دارد. بیشتر لنزهای عینک آفتابی که مانع تابش اشعه HEV خورشید می شوند کهربا یا مسی هستند. این لنزها با مسدود کردن نور آبی، کنتراست را نیز افزایش می دهند.

یکی دیگر از گزینه های عالی، عینک هایی با لنزهای فتوکرومیک است که در داخل خانه شفاف هستند و در نور خورشید به طور خودکار تیره می شوند. لنزهای فوتوکرومیک نیازی به یک عینک آفتابی جداگانه برای کودکانی که برای اصلاح بینایی به عینک نیاز دارند و در انواع مواد و رنگ لنز موجود است، از بین می برد.

همه لنزهای فتوکرومیک ۱۰۰ درصد اشعه ماوراء بنفش را مسدود کرده و محافظت کافی در برابر نور آبی مرئی با انرژی بالا را ارائه می دهند.

از کجا عینک آفتابی برای کودک بخریم

عینک آفتابی کودکان را بهتر است از فروشگاههای پزشکی تهیه کنید. به دنبال مجموعه ای از قاب های عینک آفتابی باشید که به طور خاص برای ابعاد صورت کودک مقیاس بندی شده اند. همچنین، لنزهای پلی کربنات را برای بهترین ترکیب راحتی سبک و مقاومت در برابر ضربه برای ایمنی بیشتر انتخاب کنید.

بندهای عینک آفتابی نیز ایده خوبی هستند. این عینک ها را می توان به شقیقه های عینک آفتابی وصل کرد تا هنگامی که برداشته می شوند (یا برداشته می شوند) ، عینک آفتابی از گردن آویزان شود و گم نشود یا آسیب نبیند.

قبل از خرید عینک آفتابی برای کودکان حتما برای معاینه چشم نزد متخصص چشم پزشک بروید. چشمان بچه ها در طول دوران مدرسه به سرعت تغییر می کند و تجویز عینک به روز (در صورت لزوم) اولین قدم برای کمک به فرزند شما است که تا آنجا که ممکن است در خارج از خانه ببیند.

امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

یک دیدگاه

  1. ممنون مطلب کاربردی ای بود فقط معنی این جمله رو نفهمیدم
    “آسیب چشمها در معرض تابش اشعه مضر فرابنفش (UV) در طول عمر ما تجمعی است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!