سبک زندگیسلامت

خونریزی بینی در کودکان

ممکن است که گاهی کوک شما دچار خونریزی بینی بشود و این می تواند برای شما ناخوشایند و شاید نگران کننده هم باشد. در این مطلب دلایل خونریزی بینی در کودکان و راههای جلوگیری از آن را بیان می کنیم و اینکه آیا این خونریزی جای نگرانی دارد یا نه؟

خونریزی بینی در کودکان 

نوشته های مشابه

پزشکان به خونریزی بینی به عنوان اپیستاکسی اشاره می کنند. خونریزی بینی از بافتهای داخل بینی (غشای مخاط بینی) است که در اثر شکستگی رگ خونی ایجاد می شود. بیشتر خونریزی بینی در کودکان در قسمت جلویی بینی و نزدیک به سوراخ بینی رخ می دهد. خونریزی از قسمت جلوی بینی شایع تر بوده و علت آن پارگی مویرگ های داخل بینی است. گاهی خونریزی بینی از قسمت اعماق داخل بینی ایجاد می شود این نوع خونریزی بینی در کودکان غیرمعمول است، مگر اینکه مربوط به آسیب صورت یا بینی باشد. خونریزی بینی در کودکان ۳ تا ۱۰ ساله رایج تر است و بیشتر به دلیل جمع شدن بینی یا هوای خشک ایجاد می شود. این موضوع می تواند ترسناک باشند، اما معمولاً جدی نیست و اکثر خود به خود متوقف می شود.

 چرا بینی دچار خونریزی می شود؟

یکی از معمول ترین دلایل خونریزی بینی در کودکان خشکی هوا می باشد. هوای خشک و گرم می تواند سبب خشک شدن غشای بینی بشود که بدنبال آن خارش و خراشیدی بینی ایجاد می شود و خونریزی بوجود می آید. عوامل دیگر عبارتند از:

– سرماخوردگی و آلرژی که سبب احتقان و تحریک بینی می شود

– ضربه به بینی

– عفونت های باکتریایی

علل کمتر شایع مانند سرطان و بیماری های قلبی

چه کاری می توان برای پیشگیری انجام داد؟

– استفاده از دستگاه بخور در هوای خشک و گرم

– کوتاه کردن ناخن های کودک جهت جلوگیری از خاراندن بینی

– درمان آلرژی

– استفاده از لوازم مناسب حفاظتی در ورزش یا بازی

– مرطوب نگه داشتن بینی کودک با پمادهای مخصوص و یا سرم آب نمک

هنگام خونریزی از بینی کودک چه باید کنیم؟

سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. کودک را روی صندلی بنشانید. سر او را کمی به جلو خم کنید تا خون وارد دهانش نشود. سپس قسمت نرم بینی او را بمدت چند دقیقه فشار دهید تا خونریزی قطع شود. به هیچ وجه از دستمال و تامپون داخل بینی استفاده نکنید که خونریزی بدتر میشود. 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

زمانیکه خونریزی بخاطر ضربه به سر یا بینی بوده و کودک دچار ضعف و سرگیجه می شود. همچنین خونریزی با روش های ساده بند نمی آید. 

خونریزی در کودکان بسیار شایع بوده و جای نگرانی ندارد.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!