سبک زندگیسلامت

ضدآفتاب فیزیکی یا شیمیایی؟

آیا می دانستید که دو نوع ضدآفتاب داریم؟ ضد آفتاب فیزیکی یا معدنی و ضد آفتاب شیمیایی یا آلی.
حال ببینیم تفاوت این دو نوع ضدآفتاب ها در چیست.
ضد آفتاب فیزیکی :
این مدل از ضد آفتاب ها کارشان این است که با ایجاد یک سد از ماده روی پوست، مانع رسیدن اشعه به روی پوست شده ولی اشعه رو جذب نمیکنند! مانند اینکه که روی آهن رنگ بزنید تا زنگ نزند! در واقع یه لایه محافظ به پوست اضافه میکنند.

مزایا:

معمولا از اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم ساخته میشوند چون این دوتا ماده میتوانند سد خوبی در برابر اشعه UVA و UVB باشند ! این ضد آفتاب ها معمولا از نظر ترکیبات ایمن هستند و چون مواد جاذب اشعه ندارند درست بعد مصرف موضعی در برابر اشعه محافظت میکنند!

این ضد آفتاب ها به دلیل مواد ایمن تر و پایدار تر برای استفاده دوره بارداری مجاز هستند چون جذب پوست نمیشوند !در ترکیبات این ضدآفتاب ها زینک اکساید، تیتانیوم دی اکسید وجود دارد.
به دلیل عدم وجود مواد جاذب اشعه، کمتر ایجاد حساسیت میکنند و برای افرادی که دچار حساسیت یا مشکل پوستی مثل روزاسه هستند مناسب ترند.

نکات منفی :

چون صرفا سد فیزیکی هستند غلیظ و ضخیم هستند و روی پوست ممکن است حس خفگی و چربی زیاد ایجاد کنند، و برای زیر آرایش نا هموار به نظر می آیند.
به دلیل وجود ترکیباتی مثل اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم ممکن است باعث سفید شدن بیش از حد پوست در عکس ها یا در نور معمولی بشود که البته با پیشرفت فناوری نانو و استفاده از نانو تینانیوم و روی ها این مشکل حدودا رفع شده است.

برای هر بار استفاده باید مقدار بیشتری نسبت به ضد آفتاب شیمیایی استفاده کرد تا سد کاملی روی پوست ایجاد کند. از طیف وسیع اشعه های uva و uvb محافظت می کنند.

ضد آفتاب شیمیایی

 از ترکیبات آلی آروماتیکی به اسم کروموفور ساخته میشوند که کارشان این است که اشعه یو وی رو جذب کنند و انرژی آن را کاهش بدهند پس در واقع سد روی پوست نیستند بلکه جذب کننده اشعه هستند. ترکیباتی مانند اووبنزن، هموسالات و اکسی بنزوون در این ضدآفتاب ها بکار رفته است.

مزایا

– به راحتی زیر آرایش میتواند به کار برود چون سبک تر از معدنی ها هستند

 – مشکل ایجاد سفیدی روی پوست را ندارند.

– روی پوست براحتی پخش می شوند و احساس سنگین بودن پوست را ندارید.

– قیمتشان نسبت به ضد آفتاب های فیزیکی کمتر می باشد.

و اما نکات منفی

– باید نیم الی یک ساعت قبل از در معرض آفتاب قرار گرفتن زده بشوند تا در برابر اشعه پاسخگو باشند.

– مواد آنها میتواند در پوست جذب بشود پس اصلا برای خانم های باردار مناسب نیست.

– میتوانند باعث ایجاد حساسیت روی پوست بشوند.

– معمولا از ترکیباتی مثل اووبنزون ها در آنها استفاده میشود که می تواند سبب ایجاد اختلالات هورمونی بشود.

همانطور که میدانید ضد آفتاب را باید در تمام فصول استفاده کرد، پس اگه در ایام تابستان بحث آن داغ می شود دلیل بر این نیست که در تابستان فقط لازم است ضدآفتاب بزنید! تا وقتی آفتاب می تابد ضد آفتاب لازم است حتی روز های برفی! و هر ۲ یا ۳ ساعت یادتان نرود آن را تمدید کنید. اگر حامله اید یا در شیردهی هستید بهتر است از ضدآفتاب های فیزیکی استفاده کنید. 

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. ممنون مطلب خوبی بود فقط چند نکته

    در بخش مزایای ضد افتاب شیمیایی نوشتید”مشکل ایجاد سفیدی توی پوست رو ندارند” شاید منظورتون روی پوست بوده
    خط پایین ترش نوشتید “معمولا از ترکیباتی مثل اووبنزون ها توشون استفاده میشود که می تواند سبب ایجاد اختلالات هورمونی بشود” که به نظر میاد این جزو معایب باشه نه مزایا.
    مورد بعد م اینکه در نوشتارتون گاهی از جملات رسمی استفاده می کنید گاهی جملات محاوره ای …باید برای نوشتارتون از یک سبک مشخص در کل مطلب استفاده کنید…یا محاوره یا رسمی…این جمله که “مثل آووینزون ها توشون استفاده میشود” ترکیبی از محاوره و رسمی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!