سلامت

رویکرد جدید در مراقبت از پوست با حفظ میکروبیوم پوست

در سالهای اخیر رویکرد مراقبت از میکروبیوم پوست شروع تازه ای برای تولید محصولات مراقبت پوست ایجاد کرده و از دریچه ای دیگر به مشکلات پوستی نگاه می کند.
میکروبیوم پوست میلیاردها باکتری، قارچ و ویروس است که میکروبیوتای پوست را تشکیل می دهند. پوست انسان دارای ۱ میلیارد میکروب (باکتری) در هر سانتی متر مربع است و این باکتری های طبیعی ایمنی پوست را حفظ می کنند و از رشد بیماریزا مانند درماتیت آتوپیک (اگزما) و پسوریازیس جلوگیری می کنند. درست مثل بقیه بدن، پوست شما در حال تعادل یک محیط بیولوژیکی ظریف است، محیطی که به نظر می رسد روال مراقبت از پوست و سبک زندگی ما تصمیم دارد آن را بهم بریزد. ما هر روز چیزهای زیادی روی پوست خود قرار می دهیم، محصولاتی که مواد زیادی در آن وجود دارد و هر یک از این مواد می تواند بر باکتری های پوست شما تأثیر بگذارد. هنگامی که ترکیب سالم میکروارگانیسم ها و باکتری های موجود در پوست بهم بخورد، پوست در برابر رشد بیش از حد باکتری های بیماریزا، افزایش التهاب و تغییر PH پوست آسیب پذیر می شود. به همین دلیل است که مراقبت از میکروبیوم پوست یک نسخه کاملاً مینیمالیستی از زیبایی است.
با افزایش سن، تعداد باکتری های” خوب “در میکروبیوم پوست ما به طور طبیعی کاهش می یابد. در حقیقت دانشمندان می توانند براساس میکروبیوم شما سن شما را ظرف چند سال پیش بینی کنند.
به طور خلاصه، میکروبیوم سالم، پوستی سالم.
چه عواملی باعث آسیب به میکروبیوم پوست می شود؟ پزشکان و دانشمندان اغلب دیس بیوز را به دلیل رعایت بهداشت سخت (مانند صابون های بیش از حد لایه برداری و کف زدن با خاصیت ضد باکتری)، استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی می دانند. نتیجه این کارها داشتن میکروبیوم مختل شده، بثورات پوستی باکتریایی و قارچی مانند اگزما ، پسوریازیس ، درماتیت اطراف دهان، درماتیت سبورئیک ( شوره سر) ، فولیکولیت پیتروسپوروم (برجستگی های مزاحم قفسه سینه و پیشانی)، و آکنه می باشد.
بنابراین، افزودن باکتری به پوست و استفاده از محصولات ملایم برای کمک به حفظ تعادل آن برای سلامت پوست ضروری به نظر می رسد. علم آینده مراقبت از پوست است، مخصوصا نوجوانان و جوانانی که تازه شروع به یادگیری و درمان آکنه می کنند، هدف قرار میدهد. در این سن مردم به جای درک میکروبیوم پوست و استفاده از محصولات برای بازگرداندن تعادل سالم باکتری ها ، ابتدا شروع به استفاده از مواد شیمیایی سخت برای از بین بردن تولید چربی و التهاب می کنند.
مراقبت و تقویت میکروبیوم پوست با پری بیوتیک ها، پروبیوتیک ها و پست بیوتیک ها چیست؟
۱- پری بیوتیک ها: مکمل ها یا غذاهایی که حاوی ماده غیر قابل هضم هستند و به طور انتخابی رشد و یا فعالیت باکتری های بومی را تحریک می کنند. پری‌بیوتیک‌ها در غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل وجود دارند. پروبیوتیک‌ها نیز در برخی غذاهای تخمیری مانند ماست، نوشیدنی کفیر، کلم ترش (زاواکراوت) و تمپه (نوعی فراورده سویا) وجود دارد.
۲- پروبیوتیک ها: مکمل ها یا غذاهایی که حاوی میکروارگانیسم های زنده هستند به حفظ تعادل طبیعی روده ها در یک موجود زنده کمک می کنند. در واقع با متعادل کردن باکتری های روده ای می توانند در بهبود سیستم ایمنی نقش داشته باشند و در ماست پروبیوتیک و دوغ کفیر و چای کامبوچا وجود دارد.
۳- پست بیوتیک ها: پست بیوتیک ها شامل محصولات یا فرآورده های جانبی متابولیکی هستند که در طی فرآیند تخمیر توسط باکتری های پروبیوتیک تولید می شوند. و می توانند ضمن تقلید اثرات پروبیوتیک ها فاقد معایب پروبیوتیک ها باشند پسـت بیوتیـک هـا بـا توجه به ویژگیهای خاص خود (غیرسمی، پایداری بالا، مقاوم به آنزیمهـای دسـتگاه گـوارش) دارای خـواص عملکــردی مختلفــی از جملــه خــواص ضــد میکروبــی، آنتی اکسیدانی و تعدیل کنندگی سیستم ایمنی هستند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!