زندگینامه بزرگانسرگرمی

زندگینامه استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ در ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲در شهر دانشگاهی آکسفورد از فرانک و ایزابل هاوکینگ زاده شد.استیوندر روزهای جنگ جهانی دوم به دنیا آمد. خانه والدین وی در هایگیت در شمال لندن واقع بود. فرانک و ایزابل هاوکینگ، برای اطمینان یافتن از تولد بدون خطر و سالم نخستین فرزندشان تصمیم گرفتند پیش از به دنیا آمدن او موقتاً به آکسفورد بروند. ایزابل در آکسفورد پسرش را به سلامت به دنیا آورد. استیون هاوکینگ در هفده سالگی به کالج دانشگاه آکسفورد وارد شد تا در آن جا به تحصیل علوم طبیعی، با تأکید بر فیزیک بپردازد. او از همان زمان به اخترفیزیک و کیهان‌شناسی علاقه‌مند شد زیرا در خود کنجکاوی شدیدی می‌یافت که به رمز و راز ستارگان و آغاز و انجام کیهان پی ببرد.

استیون هاوکینگ که بود؟ - ایسنا

نوشته های مشابه

۱۹۶۳: آغاز بیماری ALS  و خواب اندام

در سال آخر تحصیل هاوکینگ در آکسفورد در پاگرد پله‌ها زمین‌خورده و سرش به زمین اصابت کرده بود. در نتیجه اندکی حافظه‌اش را از دست داده بود.دوستانش گمان می‌کردند که این اتفاق ناشی از مستی او بوده ‌است اما این تنها باری نبود که او از پله‌ها افتاده بود و گاهی هم گره زدن بند کفش‌هایش برایش دشوار شده بود.هاوکینگ دررفتن از پله‌ها مواظب خودش بود، اما آن دشواری بستن بند کفش کماکان باقی بود. وقتی در پایان نخستین نیمسال تحصیلی یعنی در ژانویه ۱۹۶۳ در آغاز بیست و یک سالگی در کمبریج به خانه رفت، پدرش تصمیم گرفت او را برای معاینه به بیمارستان ببرد. نتیجه فراتر از بدترین اینها بود که ممکن بود به سراغ کسی بیاید.آزمایش‌هایی که روی او انجام گرفت علائم بیماری بسیار نادر و درمان‌ناپذیری به نام ALS را نشان داد.

زندگی نامه استیون هاوکینگ - خبرگزاری شاهد

پژوهش ها

رساله دکترای استیون هاوکینگ با عنوان «خواص جهان‌های در حال بسط» در سال ۱۹۶۶ نوشته شده‌ است و در دسترس عموم قرار دارد. زمینه پژوهشی اصلی وی کیهان‌شناسی و گرانش کوانتومی است. ازمهم‌ترین دستاوردهای وی مقاله ‌ای است که به رابطه سیاه ‌چاله‌ها و قانون‌های ترمودینامیک می‌پردازد.او نشان داد که سیاه‌ چاله‌ها بعد از مدتی به وسیله زوج‌های ذرات مجازی درافق رویداد آن تشکیل می‌شود، نابود می‌شوند  همین زوج ذرات پیش‌ بینی می‌کند سیاه چاله‌ها باید امواجی که از خود تابش کنند، که امروزه این امواج را به نام تابش هاوکینگ خوانده می‌شوند.

صدای رباتی

وی که به دلیل ابتلا بیماری ای ال اس (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک)، امکان تحرک نداشت، از سیستمی که با استفاده از هوش مصنوعی تولید شده بود برای صحبت کردن استفاده می‌کرد. بیماری ای ال اس باعث تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم دستگاه عصبی مرکزی فرد می‌شود. به همین دلیل صدای او آهنگی رباتیک داشت.

مرگ

هاوکینگ صبح روز چهاردهم مارس ۲۰۱۸ (۲۳ اسفند ۱۳۹۶) در ۷۶ سالگی در منزلش واقع در کمبریج درگذشت. فرزندانش جهت بزرگداشت او بیانیه‌ای منتشر کردند.خاکستر وی در کلیسای وستمینستر لندن و در نزدیکی آرامگاه آیزاک نیوتن و چارلز داروین به خاک سپرده شد. بر روی سنگ قبر وی، معادله تابش هاوکینگ که مهمترین دستاورد علمی او بود حک شده ‌است.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. ممنون معرفی بزرگان ایده خوبیه اما از لحاظ نگارش و لحن بیان باید حرفه ای تر باشه به طور مثال
  “استیوندر روزهای جنگ”
  “هاوکینگ دررفتن از پله‌ها مواظب خودش بود، اما آن دشواری بستن بند کفش کماکان باقی بود.”…..این جمله با ادبیات کودکانه هست بیشتر تا مطلب علمی در خصوص سرگذشت یک دانشمند
  “نتیجه فراتر از بدترین اینها بود که ممکن بود به سراغ کسی بیاید.” …….معنی فراتر از بدترین روشن نیست.
  “او نشان داد که سیاه‌ چاله‌ها بعد از مدتی به وسیله زوج‌های ذرات مجازی ای که درافق رویداد آن تشکیل می‌شود، نابود می‌شوند”…….کلمات بولد شده رو اضافه کردم که جمله گویا بشه
   “همین زوج ذرات پیش‌ بینی می‌کند سیاه چاله‌ها باید امواجی که از خود تابش کنند، که امروزه این امواج را به نام تابش هاوکینگ خوانده می‌شوند.”……این “که” اضافه هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!